Badanie USG jest popularnym badaniem, które pozwala na prawidłową diagnozę pacjentów z najróżniejszymi dolegliwościami. Dzięki niemu można wykluczyć w procesie diagnozowania wiele poważnych chorób, a także znaleźć przyczynę złego samopoczucia i rozpocząć właściwe leczenie. Jak działają aparaty USG i wygląda samo badanie?
Zasada działania ultrasonografów
Zarówno standardowe ultrasonografy, jak i przenośne USG, działają na tej samej zasadzie, a mianowicie wykorzystują fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, aby obrazować wnętrze ciała człowieka. Są to fale, których człowiek nie jest w stanie usłyszeć, a samo badanie jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla komórek. Każdy aparat USG składa się z ermitera oraz odbiornika fali ultradźwiękowej. Ten pierwszy jest konieczny, aby wysyłać falę o odpowiedniej częstotliwości, która jest skierowana na poddawany badaniu ośrodek. Fala ta rozchodzi się, a następnie odbija od granicy ośrodka, aby po chwili powrócić do odbiornika. Niezależnie od badanych tkanek prędkość fali jest zawsze taka sama i wynosi 1540 metrów na sekundę.
W jaki sposób obrazowane jest wnętrze człowieka?
Wnikanie fal akustycznych o wysokiej częstotliwości jest zupełnie nieodczuwalne przez człowieka. Bardzo dużym walorem ultrasonografów jest fakt, że w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, fale akustyczne są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Badanie USG nie wymaga również wprowadzania do organizmu żadnych płynów, które pozwalają na osiągnięcie kontrastu. Fale są odbijane przez narządy w różny sposób, dzięki czemu badający pacjenta lekarz dowiaduje się, jak wygląda och struktura. Odbite fale pozwalają ultrasonografowi zarejestrować kształt narządów, a w rezultacie lekarz może w krótkim czasie rozpoznać wszelkie nieprawidłowości.
Głowica ultrasonografu, czyli serce aparatu USG
Jedną z najważniejszych części aparatu USG jest głowica, która jest wyposażona w specjalny przetwornik ultradźwięków. Dzięki impulsowi akustycznemu, który zmienia się na impuls elektryczny, możliwe jest zaprezentowanie na monitorze szczegółowego obrazu badanych w danym momencie tkanek oraz narządów. Z kolei najnowsze technologie stosowane podczas produkcji ultrasonografów sprawiają, że coraz częściej możliwe jest poprawienie jakości obrazu.
Uzyskane obrazowanie można również poddać działaniu najróżniejszych filtrów, które sprawiają, że badane obszary są uwypuklone czy mają większy kontrast, dzięki czemu postawienie prawidłowej diagnozy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.