Ból kręgosłupa – jak złagodzić, jak uniknąć?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Kręgosłup lubi dać o sobie znać zwłaszcza podczas podróży samochodem. I o ile ryzyko pojawienia się bólu zwiększa się wraz z przemierzaniem kolejnych kilometrów, ból wystąpić może także po kilkunastu minutach siedzenia.

Na kręgosłup składają się 33 lub 34 kręgi oraz kość ogonowa, stanowiąca pamiątkę po przodkach człowieka.
Górna część kręgosłupa, 7 kręgów szyjnych, odpowiada za możliwość poruszania się głowy w różnych kierunkach. Kolejnych 12 kręgów piersiowych łączy się z 12 parami żeber osłaniając narządy i umożliwiając oddychanie. 5 kolejnych kręgów, lędźwiowych, jest najbardziej obciążonych podczas siedzenia i stania, natomiast 5 kręgów zrośniętych tworzy kość krzyżową i osłania pęcherz i narządy rozrodcze. Dolna część kręgosłupa, kość ogonowa nie spełnia żadnej funkcji i stanowi pamiątkę po przodkach.

Ból kręgosłupa – powody

Aby zlikwidować ból, najlepiej rozpocząć od znalezienia jego źródła, a więc tego, co go wywołuje.
Wiele osób cierpi z powodu bólu kręgosłupa, którego, jak się okazuje, można uniknąć. Wiele bowiem zależy od nas samych. Pora zatem odmienić swoje nawyki.

Jedną z podstawowych przyczyn bólu kręgosłupa jest brak ruchu w naszym życiu. Siedzący tryb pracy oraz bierność po jej zakończeniu przekłada się na odczuwanie bólu w tylnej części pleców.
Dzień zwykliśmy spędzać w pracy przy biurku, w domu natomiast na kanapie, często w niewłaściwej pozycji.
Podobnie rzecz się ma z dziećmi, które w szkole zasiadają w ławkach, następnie w domu przed komputerem. Dochodzi do tego jeszcze zbyt obciążony plecak z książkami oraz przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała.
Aby złagodzić ból kręgosłupa warto dlatego częściej zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji spędzamy czas. Jeśli siedzimy przy biurku, zadbajmy o to, by nasze plecy były wyprostowane i opierały się. Siedząc w fotelu czy na sofie zwróćmy również uwagę na to czy wypoczywamy i relaksujemy się także pod kątem kręgosłupa utrzymującego każdego dnia naszą sylwetkę.

Ból kręgosłupa może być również następstwem życia w stresie i w pośpiechu. Wzmożona produkcja adrenaliny wywołuje bowiem napięcie oraz przeciążenie mięśni a w efekcie do powstania bólu i zmian zwyrodnieniowych.
Ciekawostką jest to, iż na ból kręgosłupa uskarżają się często pesymiści. Przyczyna może tkwić w ich postawie – pochylonej głowie, opuszczonych ramionach, powłóczeniu nogami.

Okazuje się jednak, że nie zawsze ból kręgosłupa jest wynikiem złych nawyków i postawy sylwetki. W niektórych przypadkach jego źródłem mogą być choroby. I tak na przykład ból w okolicy krzyża może być sygnałem choroby nerek, ból okolicy łopatek z kolei może oznaczać chorobę układu moczowego, ból krzyża z kolei stanowić powinien sygnał do odwiedzenia ginekologa.
Ból pleców i krzyża może również być następstwem chorowania żołądka, jelita, trzustki czy pęcherzyka dróg żółciowych.

Jak uniknąć bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa utrudnia nie tylko poruszanie się, bowiem daje o sobie znać także podczas siedzenia czy leżenia. Aby zatem go uniknąć należy wyeliminować źródło jego powstania. Przede wszystkim zadbać należy o to, by plecy były stale wyprostowane oraz nie obciążane zbyt ciężkimi pakunkami.

Jako że przed nami okres wakacyjnych wyjazdów, a więc długich podróży samochodami, warto przygotować się do nich należycie. W tym celu, niezależnie czy jesteśmy kierowcą, czy pasażerem, siedzenie powinno być ustawione w taki sposób, by nasze ruchy nie były skrępowane a wszystko było w zasięgu naszych rąk.
Jako że nie każdy fotel samochodowy jest wygodny, odcinek lędźwiowy zabezpieczyć można specjalnym gąbkowym wałkiem, który zapewni komfort tego odcinka.

W czasie wchodzenia do samochodu warto pamiętać o kolejności: najpierw siadamy, następnie wsuwamy nogi. Takie rozwiązanie zminimalizuje boczne przechyły kręgosłupa niekorzystnie na niego wpływające.

Długie trasy powinny być przerywane postojami na tak zwane rozprostowanie kości. W tym czasie warto wykonać kilka skłonów, przysiadów oraz podskoków ze stopami uderzającymi pośladki (może to dziwić niektórych podróżnych, niemniej jednak chodzi o nasze dobro).

Spędzając wiele godzin w samochodzie warto dokonać zakupu kilku przydatnych akcesoriów. Polecamy:

  • nakładkę na fotel z drewnianymi koralikami, które w czasie podróży masują kręgosłup, tym samym relaksując go,
  • poduszkę rogalik, idealnie sprawdzający się w czasie drzemki w samochodzie, podtrzymuje część szyjną kręgosłupa.

W sprzedaży są również specjalne wibracyjne maty samochodowe z funkcją chłodzenia, dzięki którym kręgosłup może odpoczywać również w czasie prowadzenia auta.
Maty takie posiadają funkcję masażu wibracyjnego górnej i środkowej części pleców, podrzewania oparcia i siedziska, chłodzenia za sprawą znajdujących się w macie otworów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*