Czym jest cellulit i w jaki sposób powstaje?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Skórka pomarańczowa obecna w okolicy ud jest jednym z największych kopleksów kobiet na całym świecie. Niestety, najnowsze badania pokazują, że cellulit dotyka aż 8 na 10 kobiet, bez względu na wagę, wiek oraz styl życia. Walka z nim nie należy do prostych, lecz właściwe rozpoznanie oraz odpowiednio dobrane zabiegi mogą diametralnie poprawić wygląd skóry i zapobiec pogłębianiu się zmian. Czy wiesz, czym jest cellulit i jakie są przyczyny jego powstawania? Czy wiesz jak możesz z nim walczyć i poprawić stan swojej skóry? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Cellulit – co to jest?

Słowo cellulit pochodzi z języka francuskiego, od słowa cellulite, które to oznacza liposklerozę (lipodystrofię). Jest estetycznym mankamentem występującym najczęściej w okolicy ud, ale także pojawiającym się na brzuchu i pośladkach, rzadziej na rękach. Bardzo często nazywany jest skórką pomarańczową, która jest niczym innym jak zgromadzoną w skórze właściwej i warstwie tkanki łącznej nadmierną ilością mieszanki tłuszczu, wody i produktów przemiany materii.

Nagromadzone substancje, będące produktami przemiany materii, przyczyniają się do powstania obrzęków oraz pojawienia się nierówności skóry – bruzd, grudek i zgrubień. Obszary w których obecny jest cellulit to miejsca, w których gromadzi się tkanka tłuszczowa. Oprócz pojawiania się zmian o mało estetycznym wyglądzie, cellulit powoduje także niekorzystne zmiany w krążeniu krwi i limfy oraz uniemożliwia właściwe dotlenienie i ukrwienie komórek ciała. Większość osób, które cierpią z powodu cellulitu, skarży się nie tylko na obecność nierówności, ale także na mniejszą elastyczność i jędrność skóry. Efekt ten jest wynikiem nieprawidłowego transportu składników pokarmowych do wszystkich warstw skóry.

Jakie można wyróżnić rodzaje cellulitu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje kilka odmian cellulitu, które charakteryzują się innym mechanizmem powstawania oraz różnym wyglądem zmian chorobowych.

  • Cellulit wodny nazywany jest także cellulitem obrzękowym. Zazwyczaj dotyczy nastolatek oraz kobiet do 25 roku życia i charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem i mniejszą widocznością zmian skórnych. Zwykle jest wynikiem zaburzeń hormonalnych oraz problemów związanych z krążeniem krwi oraz limfy w organizmie, które to są przyczyną pojawiania się nierówności skóry.
  • Cellulit tłuszczowy nazywany jest także cellulitem lipidowym. W większości przypadków, występuje u osób cierpiących z powodu nadwagi oraz tych, u których pojawił się efekt jo-jo. Pojawia się w wyniku gromadzenia się w warstwach skóry kwasów tłuszczowych, które przekształcane są później w trójglicerydy. W wyniku tego, na skórze pojawiają się charakterystyczne wgłębienia oraz bruzdy, a przy uszczypnięciu skóry dotkniętej tym rodzajem skórki pomarańczowej pojawia się ból.
  • Cellulit cyrkulacyjny jest najtrudniejszym do leczenia rodzajem cellulitu. Powstaje w wyniku wielomiesięcznych, a czasem nawet i wieloletnich procesów. Charakteryzuje się twardą i bolesną przy uszczypnięciu skórą. Bruzdy i grudki pojawiają się w wyniku przekształceń włókien kolagenowych, które usztywniają się i napierają na zlokalizowane w pobliżu komórki tłuszczowe.

co to jest cellulit 496x330 Czym jest cellulit i w jaki sposób powstaje?

Czy cellulit występuje tylko w obrębie ud?

Jednym z najpowszechniejszych mitów dotyczących skórki pomarańczowej jest jej lokalizacja. Wiele osób uważa, że cellulit jest problemem dotykającym wyłącznie okolice ud, jednak jest on przypadłością obecną także na pośladkach, brzuchu, a nawet przedramionach. Nieleczony, z biegiem czasu pogłębia się, a skóra staje się coraz bardziej nierówna i bolesna. Eksperci wyróżniają 4 etapy powstawania cellulitu. Pierwszy z nich charakteryzuje się obecnością delikatnych nierówności skóry, z kolei ostatni – wyraźnymi zgrubieniami i wyczuwalnymi guzkami. Aby właściwie określić stopień zaawansowania cellulitu, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przy pomocy badań USG zbada stopień ukrwienia tkanek i zaleci odpowiedni rodzaj kuracji.

Jak można zapobiegać skórce pomarańczowej?

Istnieje wiele sposobów na walkę ze znienawidzonym przez miliony kobiet na świecie cellulitem. Mnogość metod świadczy nie tylko o dużej złożoności kłopotu, ale także o tym, że żadna z metod nie jest w stanie poradzić sobie z wszystkimi przyczynami i objawami skórki pomarańczowej.  Specjaliści zalecają przede wszystkim zdrowy i aktywny tryb życia. Polecają jazdę na rowerze, pływanie w basenie, ćwiczenia angażujące dolne partie mięśniowe oraz popularny w ostatnich latach – nordic walking. Jeśli zaś chodzi o dietę, zalecają ograniczenie soli w codziennym jadłospisie, unikanie fast-foodów oraz gotowych mieszanek przypraw,a czerwone mięso radzą zastąpić bogatymi w cenne kwasy rybami. Ważne jest uzupełnienie swojej diety o warzywa i owoce – w celu uniknięcia cellulitu należy spożywać codziennie 5 porcji owoców i warzyw. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz rezygnacja z alkoholu oraz wysoko-słodzonych napoi gazowanych. W celu spotęgowania rezultatów, eksperci zalecają stosowanie sprawdzonych suplementów diety, które nie tylko zwiększają efektywność walki z cellulitem, ale także pozwalają na osiągnięcie pełnej poprawy stanu skóry. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*