Zdrowie i Ty

Jak działają plastry Evra?

Plastry antykoncepcyjne Evra mają za zadanie chronić kobiety przed niechcianą ciążą. Zawierają w sobie sporą dawkę hormonów – norelgestromin i etynyloestradiol. W odróżnieniu od tabletek, hormony trafiają bezpośrednio do krwioobiegu, zamiast krążyć jeszcze w układzie pokarmowym. Należy przyklejać je na podbrzuszu, ramionach, łopatkach lub pośladkach. Z oczywistych przyczyn większość kobiet woli nosić je w miejscach nie narażonych na ekspozycję, mimo ich beżowego koloru łatwo można je zauważyć. Plaster jest skonstruowany w ten sposób, by nie odkleił się niespodziewanie przy ćwiczeniach, kąpieli, opalaniu czy saunie. Dodatkowym plusem jest brak konieczności pamiętania o nich codziennie, plastry należy zmieniać co tydzień, trzy razy w miesiącu.

Hormony zawarte w plastrach trafiają bezpośrednio do krążenia krwi, gdzie następnie estrogen zatrzymuje wydzielanie folitropiny, co zapobiega rozwojowi dominującego pęcherzyka jajnikowego, zaś progestagen zatrzymuje wydzielanie lutropiny, co zapobiega jajeczkowaniu, uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, a także powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co z kolei utrudnia dotarcie plemników do jamy macicy i komórki jajowej.

Plastry antykoncepcyjne Evra są bezpieczne, choć oczywiście mogą zdarzyć się działania niepożądane, jednak nie wymagające dodatkowego leczenia. Najczęstszymi są nudności wymioty, przyrost masy ciała, obrzmienie i bolesność piersi, zmniejszenie libido, suchość pochwy, obniżenie nastroju, bóle głowy.

Skuteczność stosowania plastrów jest taka sama jak przy tabletkach. Według wskaźnika Pearla jest mniejszy niż 1,0. Czyli, że na 100 kobiet stosujących tę metodę przez pełnych dziesięć lat, możliwe jest dojście tylko do kilku niepożądanych ciąż.

Kazimiera Zalewska

41 lat Kazimiera Zalewska wykonuje zawódDietetyk:Praca na uczelni - Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dało wiele inspiracji Poznań

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *