Zdrowie i Ty

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne

Latem wzrasta zainteresowanie zakupem okularów przeciwsłonecznych. To bardzo dobrze, bowiem chronią one przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, pod warunkiem, że kupione są w salonie optycznym i posiadają stosowne zabezpieczenia.

Kupując okulary przeciwsłoneczne, których używać będziemy latem, należy zwrócić uwagę na przyciemnione soczewki, których filtr nie powinien być mniejszy niż 400.
Zaopatrując się w okulary na bazarach powinniśmy być świadomi tego, iż możemy sobie bardzo zaszkodzić. W słoneczne wakacyjne dni źrenice samoczynnie się zwężając, dzięki czemu do oczu trafia mniejsza ilość szkodliwych promieni słonecznych. Mając jednak na nosie okulary z ciemnymi szkłami bez filtra, źrenice rozszerzają się, przez co do wnętrza oka dociera duża porcja promieni słonecznych. Taka sytuacja doprowadzić może do wielu poważnych chorób, w tym do zaćmy, czerniaka czy degeneracji plamki żółtej, która odpowiada za rozpoznawanie szczegółów.

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne mogą posłużyć kilka dobrych lat. Wszystko zależy od tego, jak będziemy o nie dbać. Nie należy zatem oszczędzać i kupować je na bazarze, bo takie modele niczego dobrego nam nie przyniosą. Udajmy się do salonu optycznego i tam dokonajmy wyboru dobrego modelu posiadającego odpowiednie filtry ochronne.

Przede wszystkim ochrona.
Postawmy na ochronę oczu, bo to jest najważniejsze. Na dalszy plan przesuńmy ich wygląd czy kolor oprawek. Te, które skutecznie ochronią nasze oczy powinny być wyposażone w filtr ochronny minimum 400.
Zaopatrując się w okulary przeciwsłoneczne u optyka mamy pewność, że posiadają one obowiązujące wymogi, a tym samym są dl naszych oczu bezpieczne.

Okulary przeciwsłoneczne są szalenie istotne zwłaszcza latem, choć i zimą warto o nich pamiętać.
Jeśli w czasie wakacyjnym dużo podróżujemy samochodem, warto kupić okulary polaryzujące, które redukują odblaski, także te odbijające się od tafli wody, a do oka dociera światło pochodzące bezpośrednio ze źródła.

Tak więc kupując okulary postawmy przede wszystkim na filtr oraz redukcję promieni UVA i UVB. Ważna jest także sama wielkość oprawek. Powinny one całkowicie zasłaniać oczy, dzięki czemu promienie słoneczne nie wtargnęły bezpośrednio do oczu.

Jarosław Laskowski

37 lat Jarosław Laskowski wykonuje zawódTechnik Dentystyczny:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Praca dla lokalnej społeczności w mieście Lublin

Znajdziesz ciekawe informacje

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *