Zdrowie i Ty

Kobiecy wąsik

Każdej z nas zależy na tym, by wyglądać ładnie, tymczasem niejednokrotnie zmuszone jesteśmy ukrywać niedoskonałości oraz zwalczać pewne mankamenty, jak choćby rozszerzone pory czy kobiecy wąsik, które obniżają pewność siebie, niekorzystnie wpływając na nasze samopoczucie.
W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że wszystko w naszych rękach i że nikt nie jest doskonały. Przy odrobinie wiedzy i pracy jesteśmy w stanie ukryć to, co ukrycia wymaga, zwracając uwagę na to, co w nas piękne. Nic prostszego!

Kobiecy wąsik – problem wielu kobiet

Kobiecy wąsik to określenie owłosienia skóry tuż nad górną wargą. Owłosienie delikatne jest zjawiskiem typowym i pojawia się niemal u każdej kobiety. Problemem jest jednak owłosienie zbyt mocniejsze i bardziej widoczne, które jest mało estetyczne a przy tym bardzo obniżające samoocenę.

Kobiecy wąsik – przyczyny powstania

Kobiecy wąsik może mieć różne przyczyny jego pojawienia się. Jedną z nich są hormony, a ściślej mówiąc nadprodukcja hormonów męskich, androgenów. Ich wzrost a tym samym zaburzenie gospodarki hormonalnej, sprawia, że włoski ciemnieją i stają się bardziej widoczne. Takie zjawisko może pojawić się w czasie burzy hormonalnej, a więc w okresie dorastania czy menopauzy oraz na skutek przyjmowania niektórych leków czy podczas długotrwałej anoreksji.
Kolejną przyczyną jego pojawienia się mogą być uwarunkowania genetyczne. Oznacza to, iż na jego pojawienie się narażone są kobiety, których mamy i babcie wąsik kobiecy także posiadały. 
Wąsik kobiecy jest także charakterystyczny dla pewnych obszarów. Na jego wystąpienie narażone są Włoszki, Turczynki czy Gruzinki, a więc kobiety narażone na ciemne owłosienie.

Kobiecy wąsik – zabiegi domowe

Pojawiający się tuż nad górną wargą wąsik jest dla wielu kobiet sygnałem, iż należy zacząć działać, aby się go pozbyć. Nie bez znaczenia jest jednak sposób, w jaki zbędne owłosienie tuż nad ustami usuniemy.
I o ile dopuszczalne jest sięgnięcie po maszynkę do golenia w przypadku chęci zlikwidowania owłosienia na nogach, o tyle nie należy z niej korzystać w przypadku likwidacji kobiecego wąsika. Zabieg taki doprowadziłby bowiem do szybkiego odrośnięcia znacznie mocniejszych i znacznie grubszych włosków.

Do dyspozycji mamy między innymi pęsetę, po którą można sięgnąć w sytuacji pojawienia się pojedynczych grubszych i ciemniejszych włosków. Sposób ten zapewnia precyzyjne usunięcie niewielkiego wąsika.

Kolejną alternatywą dla właścicielki kobiecego wąsika są plastry do depilacji, które po ogrzaniu w dłoniach należy nakleić w miejscu wąsika, by następnie zdecydowanym uchem ręki w przeciwną stronę pozbyć się go, odrywając plaster.
Metoda ta nie jest zalecana osobom o wrażliwej skórze, bowiem wywołać może podrażnienia. Z uwagi na ten fakt depilację kobiecego wąsika przy użyciu plastra do depilacji należy wykonywać wieczorem. 
Naklejając plaster zwróćmy szczególną uwagę, by wosk nie dotknął ust, których delikatna skóra w czasie odrywania mogłyby zostać uszkodzona.

Hitem ostatnich lat jest pasta cukrowa, którą można kupić w sklepach lub wykonać samodzielnie w domach. Preparat ten w swoim działaniu zbliżony jest do plastra do depilacji. Masę należy podgrzać, ugnieść w dłoni, przykleić a następnie oderwać pod włos. Polecana jest do depilacji skóry wrażliwej.
Więcej o paście cukrowej, łącznie z przepisem na nią, w artykule depilacja pastą cukrową.

Kobiecy wąsik można usunąć także stosując kremy do depilacji. Jest to sposób bezbolesny, bowiem polegający na rozpuszczeniu delikatnych włosków. Wybierając preparat skorzystajmy z tych przeznaczonych do depilacji twarzy.

Kobiecy wąsik można rozjaśnić sięgając po stosowne preparaty. Jeśli zatem obecność włosków nam nie przeszkadza i wystarczające jest ich rozjaśnienie, można skorzystać z takich kosmetyków. Odradza się jednak stosowania utleniacza do włosów, bowiem specyfik ten wykazuje tendencję do podrażniania skóry a nawet do wywołania odbarwień, które nie prezentują się na twarzy estetycznie.

W sprzedaży dostępne są także preparaty zmniejszające porost włosów(np. Bioxet). Ich działanie zbliżone jest do działania lasera a w połączeniu z innymi metodami depilacji jest w stanie skutecznie zmniejszyć ilość pojawiających się nad wargą włosów. Ważne jest jednak, by kobiecy wąsik był systematycznie depilowany.

Kobiecy wąsik – zabiegi kosmetyczne

Wąsik kobiecy usunąć można także w gabinecie kosmetycznym.
Jednym z zabiegów jest zastosowanie wosku na ciepło, które przypomina zastosowanie plastra do depilacji.
Wosk wymaga podgrzania i w płynnej konsystencji przenoszony jest na skórę. Następnie kosmetyczka przykłada do niego pasek, który odrywa pod włos a pozostałości po wosku usuwa/
Sposób ten jest skuteczny, szybki, niemniej jednak odczuwalny.
Metodą bezbolesną, jednak znacznie droższą i trwalszą jest poddanie się działaniu lasera, który niszczy mieszki włosowe, sprawiając że kobiecy wąsik znika. Zabieg ten wymaga najczęściej powtórzenia go kilka razy.
Kobiecy wąsik można usunąć także przy użyciu cienkiej igły, która podłączona jest do prądu i która wkłuwana jest w każdy włosek niszcząc mieszki włosowe (elektroliza). Ze względu na konieczność wkłucia się w każdy włosek, zabieg wymaga czasu oraz dokładności, samo kłucie także nie należy do miłych uczuć.

Mariusz Grabowski

20 lat Mariusz Grabowski specjalista w dziedzinieTerapeuta Zajęciowy.:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dało wiele inspiracji Lublin

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *