Na pewno wiele z nas zbiera wiele rzeczy, więc jeśli nie mamy pomysłu na własne hobby musimy wiedzieć, że to właśnie nim jest. Kolekcjonować można niemalże wszystko zaczynając od znaczków pocztowych, muszelek, kapsli np. z tymbarka, kolczyków, starych pieniędzy kończąc nawet na krasnalach ogrodowych.
Kolekcjonowanie wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ żadną nie jest frajdą kiedy zakupimy sto przykładowych gadżetów, które chcemy kolekcjonować, ustawimy je obok siebie i powiemy: oto właśnie staliśmy się kolekcjonerami. Niestety nie na tym rzecz polega. Kolekcjonowanie to rozciągnięte w czasie, zazwyczaj trwające latami zbieranie przedmiotów, które mają dla nas pewną wartość, chociażby sentymentalną. Im dłużej prowadzimy swoją kolekcję, tym bardziej się do niej przywiązujemy i większą radość sprawia nam dołożenie kolejnego nowego elementu.
Zazwyczaj skupiamy się na jednym przedmiocie do kolekcjonowania, choć może być ich kilka. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ nawet w zwykłym kolekcjonowaniu ukryte są niebezpieczeństwa.
Coraz powszechniejsze staje się patologiczne zbieractwo, choć jeszcze niedawno nawet nie słyszeliśmy o takim schorzeniu. Jest to nabywanie, zbieranie i gromadzenie rzeczy nieużytecznych oraz ogromne trudności z ich pozbywaniem się. Powoduje ono obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego lub całkowitą dezorganizację. Typowe dla tego schorzenia jest ograniczenie przestrzeni życiowej własnej lub innych osób, poprzez gromadzenie zbieranych przedmiotów i uniemożliwianie korzystania z mieszkania w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.
Choroby, które mogą być podłożem patologicznego zbieractwa to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), choroba psychiczna np. schizofrenia, otępienie lub innego rodzaju organiczne uszkodzenie mózgu. Zbieractwo zazwyczaj ma charakter przewlekły.
Nie ma nic złego w kolekcjonowaniu pewnych rzeczy, aż do momentu kiedy ich ilość zaczyna zajmować znaczną przestrzeń naszego mieszkania, a tym samym dezorganizuje nam i innym członkom rodziny funkcjonowanie.
Oczywiście nie powinno nas to zniechęcać do zbierania przedmiotów mających dla nas pewną wartość. Przecież bardzo miło jest usiąść i powspominać odwiedzone miejsca przeglądając np. pocztówki.
Podobne wpisy:
- Czy związek na odległość ma szanse na przetrwanie?
- Makijaż permanentny – wygoda dla śpiochów
- Zabiegi dla kobiet w ciąży przywracające formę i urodę
- Jak można szybko, tanio i zdrowo schudnąć 5 kg w tydzień bez ćwiczenia.
- Erekcja a męskie ego
Julia Adamczyk
40 lat Julia Adamczyk wykonuje zawódAsystentka Dentystyczna:Praca na uczelni - Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Praca dla lokalnej społeczności w mieście Łódź
Twitter •
No comment yet, add your voice below!