Zdrowie i Ty

Kolekcjonujemy wiele rzeczy

Na pewno wiele z nas zbiera wiele rzeczy, więc jeśli nie mamy pomysłu na własne hobby musimy wiedzieć, że to właśnie nim jest. Kolekcjonować można niemalże wszystko zaczynając od znaczków pocztowych, muszelek, kapsli np. z tymbarka, kolczyków, starych pieniędzy kończąc nawet na krasnalach ogrodowych.

Kolekcjonowanie wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ żadną nie jest frajdą kiedy zakupimy sto przykładowych gadżetów, które chcemy kolekcjonować, ustawimy je obok siebie i powiemy: oto właśnie staliśmy się kolekcjonerami. Niestety nie na tym rzecz polega. Kolekcjonowanie to rozciągnięte w czasie, zazwyczaj trwające latami zbieranie przedmiotów, które mają dla nas pewną wartość, chociażby sentymentalną. Im dłużej prowadzimy swoją kolekcję, tym bardziej się do niej przywiązujemy i większą radość sprawia nam dołożenie kolejnego nowego elementu.

Zazwyczaj skupiamy się na jednym przedmiocie do kolekcjonowania, choć może być ich kilka. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ nawet w zwykłym kolekcjonowaniu ukryte są niebezpieczeństwa.

Coraz powszechniejsze staje się patologiczne zbieractwo, choć jeszcze niedawno nawet nie słyszeliśmy o takim schorzeniu. Jest to nabywanie, zbieranie i gromadzenie rzeczy nieużytecznych oraz ogromne trudności z ich pozbywaniem się. Powoduje ono obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego lub całkowitą dezorganizację. Typowe dla tego schorzenia jest ograniczenie przestrzeni życiowej własnej lub innych osób, poprzez gromadzenie zbieranych przedmiotów i uniemożliwianie korzystania z mieszkania w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.

Choroby, które mogą być podłożem patologicznego zbieractwa to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), choroba psychiczna np. schizofrenia, otępienie lub innego rodzaju organiczne uszkodzenie mózgu. Zbieractwo zazwyczaj ma charakter przewlekły.

Nie ma nic złego w kolekcjonowaniu pewnych rzeczy, aż do momentu kiedy ich ilość zaczyna zajmować znaczną przestrzeń naszego mieszkania, a tym samym dezorganizuje nam i innym członkom rodziny funkcjonowanie.

Oczywiście nie powinno nas to zniechęcać do zbierania przedmiotów mających dla nas pewną wartość. Przecież bardzo miło jest usiąść i powspominać odwiedzone miejsca przeglądając np. pocztówki.

Podobne wpisy:

  • Czy związek na odległość ma szanse na przetrwanie?
  • Makijaż permanentny – wygoda dla śpiochów
  • Zabiegi dla kobiet w ciąży przywracające formę i urodę
  • Jak można szybko, tanio i zdrowo schudnąć 5 kg w tydzień bez ćwiczenia.
  • Erekcja a męskie ego

Julia Adamczyk

40 lat Julia Adamczyk wykonuje zawódAsystentka Dentystyczna:Praca na uczelni - Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Praca dla lokalnej społeczności w mieście Łódź

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *