Letnie choroby kobiece

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Wilgoć i ciepłe środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, które prowadzą w wielu przypadkach do grzybicy, zapalenia pęcherza oraz pochwy. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tych chorób należy odpowiednio podejść do zasad pielęgnacji ciała.

Lato sprzyja rozwijaniu się kobiecych chorób. Wilgoć oraz ciepłe środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów oraz bakterii, a taka sytuacja wymaga wprowadzenia specyficznego leczenia.
Taka sytuacja wynika przede wszystkim z budowy kobiecego ciała, gdzie cewka moczowa, ujście pochwy oraz odbyt znajdują się blisko siebie, a to zwiększa ryzyko przedostania się drobnoustrojów do dróg moczowo-płciowych.
Grzybice oraz zakażenia pochwy dają się poznać uczuciem swędzenia, pieczenia czy wystąpieniem białych, nieprzyjemnie pachnących upławów. Objawy te mogą nasilić się w czasie siusiania oraz podczas stosunku.

Grzybicze zapalenie pochwy

Wzrost temperatury otoczenia wpływa na rozgrzanie i wilgotność ciała, co zwiększa ryzyko namnożenia się grzybów oraz bakterii. Do zarażenia się nimi może dojść również podczas kąpieli w basenie.
Aby nie dopuścić do takiego stanu, konieczne jest utrzymanie mikroflory pochwy we właściwej kondycji. Odpowiedzialne za to są pałeczki kwasu mlekowego, które zapewniają utrzymanie właściwego, kwaśnego odczynu niedopuszczającego do rozwoju zarazków przyczyniających się z kolei do rozwoju grzybów oraz bakterii.

Pałeczki kwasu mlekowego, chroniące przed zakażeniem, niszczone są przez niektóre leki, w tym między innymi przez antybiotyki oraz przez niewłaściwe utrzymanie higieny, w tym zarówno jej nadmiar, jak i brak.
Zapalenie pochwy może pojawić się również na skutek zachwiania poziomu hormonów w okresie menopauzy.
Infekcje pochwy należy wyleczyć, aby nie dopuścić do wystąpienia komplikacji. Niestety, choroba ta często powraca.

Zakażenie pochwy – jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby?

Ryzyko zachorowania zwiększa się podczas uprawiania przygodnego seksu. Jeśli zatem partner seksualny nie jest stały, zadbać należałoby o zabezpieczanie się z użyciem prezerwatywy.
Zarazki lubią gromadzić się pod napletkiem, skąd w czasie stosunku przedostają się do pochwy. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, wskazane jest umycie okolic intymnych przed i po zbliżeniu, dodatkowo po stosunku kobieta powinna oddać mocz. Zabiegi te pozwolą usunąć część drobnoustrojów.

Zakażenie pochwy może być również spowodowane niewłaściwą higieną w czasie miesiączki. Wskazane jest częste zmieniania zarówno podpasek oraz tamponów, nie zapominając rzecz jasna o tym, by dokładnie umyć ręce.
Najlepiej, by tampony i podpaski zmieniać co 3-4 godziny. Jeśli tampony będą zmieniane rzadziej, może dojść do wystąpienia stanu zapalnego lub nadmiernej suchości pochwy. W wydzielinie miesiączkowej znajdują się bakterie, które zakłócić mogą prawidłowe funkcjonowanie narządów kobiecych. Jako że lato sprzyja kąpielom wodnym, pamiętać warto, by po wyjściu z wody, zmienić tampon na świeży, co zminimalizuje ryzyko podrażnień czy zakażeń.

Nie bez znaczenia pozostaje też sama bielizna, z którą miejsca intymne mają bezpośredni kontakt. Latem miejsca te są często wilgotne, na co wpływ mają kąpiele czy to w morzu, czy w basenie. Warto dlatego zadbać o to, by przez resztę dnia kontakt ten był możliwie najbardziej komfortowy. Kobiety, u których ryzyko do chorób miejsc intymnych jest wysokie, zrezygnować powinny przede wszystkim z noszenia stringów prowadzących często do uszkodzeń naskórka, które zwiększa ryzyko infekcji. Latem zaleca się również spanie bez majtek, co minimalizuje wilgotność okolic krocza.

Myjąc się warto sięgać po własne przybory: gąbki, myjki, ręczniki, w których również znajdują się bakterie.
Ręczniki warto często zmieniać i prać w wysokiej temperaturze, która zabija bakterie. Przed ich włożeniem do szafy należy je też dokładnie wysuszyć, aby wilgoć nie przyczyniła się do rozwoju pleśni.

Okolice krocza warto myć rano i wieczorem, w czasie miesiączki jeszcze częściej, pamiętając o zasadzie podmywania w kierunku od przodu do tyłu, by nie dopuścić do przedostania się bakterii znajdujących się w okolicy odbytu do pochwy.
Wskazane jest używanie płynów przeznaczonych do higieny miejsc intymnych. Wskazane jest, by ich odczyn był kwaśny, co zapewni między innymi kwas mlekowy. Kostka mydła wykazuje odczyn zasadowy, toteż nie jest idealna dla naturalnej mikroflory pochwy.

Grzybica pochwy – leczenie

Leczenie grzybicy wymaga wprowadzenia go dla dwojga partnerów, przy czym mężczyzna najczęściej zażywa jedną tabletkę, która działa przez 3-4 dni. Poza tabletkami można też stosować maści działające miejscowo (Clotrimazolum, Limisil, Pimafucin).
Grzybicę u kobiety należy leczyć globulkami dopochwowymi stosowanymi na noc oraz maściami o działaniu miejscowym. Zaleca się również wykonywanie ziołowych nasiadówek. W czasie leczenia partnerzy muszą zrezygnować z seksu lub używać prezerwatyw.
Grzybica wymaga całkowitego wyleczenia, dlatego odradza się skracanie czasu kuracji po ustąpieniu objawów choroby. Infekcja może bowiem powrócić w zaostrzonej postaci. Po kuracji należy też zadbać o odbudowę flory bakteryjnej.

Higiena miejsc intymnych z użyciem odpowiednich kosmetyków, noszenie bawełnianej bielizny, częsta zmiana tamponów oraz podpasek podczas okresu mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia letnich chorób kobiecych. Niech wakacje będą czasem przyjemnych chwil, nie zaś okresem walczenia z upławami, swędzeniem oraz pieczeniem zniechęcającymi do przebywania poza domem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*