Napoje energetyczne a zdrowie

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Doczekaliśmy się czasów, w których dieta wielu ludzi, także tych młodych, pozostawia wiele do życzenia. Spora grupa osób zwykła zajadać się w fast foodach, których produkty prowadzą do otyłości i pogorszenia stanu zdrowia. Młodzi ludzie, którzy, nic dziwnego, patrząc na ich dietę, czują się zmęczeni i ospali, coraz częściej wybierają też do picia napoje energetyzujące, które mają ich wybudzić, dodać sił, poprawić koncentrację.

Co kryją w sobie napoje energetyzujące?

Sięgając po napoje energetyzujące warto poznać ich skład, bo przecież powinniśmy mieć świadomość tego, co jemy czy pijemy.
Drink ten bazuje przede wszystkim na kofeinie i taurynie. Kofeina, która znajduje się między innymi w kawie, dedykowanej nota bene dorosłym, to związek chemiczny działający na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzający korę mózgową, chwilowo poprawiający nastrój oraz koncentrację. Jego obecność w organizmie zwiększa zapotrzebowanie na tlen i wydzielanie adrenaliny. Tauryna natomiast przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku oraz wspomaga proces utleniania. Wysiłek fizyczny zatrzymuje serotoninę, co sprawia, że nie odczuwamy zmęczenia.
Poza kofeiną i tauryną butelka czy puszka napoju energetyzującego zawierać może takie składniki jak: dwutlenek węgla, znikomą ilość tłuszczu i białka, niekiedy śladowe ilości witamin, zwłaszcza z grupy B a także cukier.
Witaminy w napojach energetycznych są śladowe i przypuszcza się, że jest to chwyt marketingowy, który ma zwracać uwagę na prozdrowotne właściwości tych drinków. Prawda jest jednak taka, że napój energetyczny swoimi zdrowotnymi właściwościami daleki jest od jabłka, kalarepy czy marchewki.

Napoje energetyzujące w diecie dzieci i młodzieży

Napoje energetyczne są powszechnie dostępne niemal w każdym sklepie, których półki są w nie bogato wyposażone. Drinki te zachęcają do zakupu przyjaznym wyglądem opakowań oraz hasłami reklamowymi.
Lekarze jednak alarmują, twierdząc zgodnie, że po napoje energetyczne nie powinny sięgać osoby poniżej 16 roku życia. W przeciwnym wypadku mogą nie dożyć one nawet 60. roku życia.
Problem spożywania przez młodych ludzi napojów energetycznych skłonił naukowców do przeprowadzenia badań. W ich wyniku wytoczono starania, by na etykietach tego typu drinków pojawiła się informacja, ze są one niewskazane dla osób poniżej 13. roku życia. Konsekwencje sięgania po nie zbyt często mogą kosztować nas bardzo wiele a przedawkowanie ich w wielu przypadkach oznacza wystąpienie nadpobudliwości, bólu głowy, arytmii serca, niepokoju i stanów lękowych.

Napoje energetyczne a zdrowie

Napoje energetyczne tymczasem cieszą się wśród dzieci i młodzieży sporym zainteresowaniem. Są smaczne a zawartość kofeiny wynosi tyle, ile znajduje się w kawie.
Zwrócić uwagę należy jednak, iż przeciętny dorosły wypija średnio 2-3 filiżanki kawy dziennie. Napoje energetyczne są natomiast dostępne w opakowaniach o znacznie większej objętości. Litrowe butelki tego trunku to żaden wyjątek, a skoro można je kupić właśnie w takich butelkach, dlaczegóż by nie wypić całej?
Wypicie zawartości dwóch butelek o takiej pojemności oznaczają dla osoby dorosłej wiele kłopotów zdrowotnych w tym: pobudzenie psychoruchowe, wymioty, nudności, biegunka, osłabienie, przyspieszone bicie serca, niemiarowość jego bicia, drgawki, podrażnienie ośrodka oddechowego. Ostrzegając warto zwrócić uwagę, że po przedawkowaniu napojów energetycznych odnotowano nawet przypadki śmiertelne, których przyczyną były najczęściej migotanie komór.
Spożywanie przez dzieci i młodzież napojów energetycznych oraz wysoce słodzonych zwiększa też liczbę zachorowań na cukrzycę.

Napoje energetyczne nie są wskazane nie tylko dla młodych osób, ale również dla osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, choroby wrzodowe. Nie powinny ich pić również kobiety w ciąży.
Sięgać po nie powinny jedynie osoby znajdujące się w tak zwanych sytuacjach awaryjnych, a więc głównie kierowcy, którzy trunki te powinni dawkować racjonalnie.

Napoje energetyczne oferta

na półkach sklepowych dostępnych jest wiele napojów energetycznych. Obok popularnego Red Bulla znajdziemy takie napoje jak: XL, Burn, Tiger. Wśród nich znaleźć można i nowości, do których należą:

napój energetyzujący Szopkop Dawida Bratko
Dawid Bratko, znany powszechnie jako „król dopalaczy”, po burzliwym i głośnym zamknięciu sieci z dopalaczami zajął się produkcją napojów energetycznych,w składzie których znajduje się między innymi kofeina, tauryna, inozytol, syrop glukozowo-fruktozowy, kwas cytrynowy, witaminy B12 i B6.
Napój energetyzujący Szopkop produkowany jest w jednym z krajów UE, posiada certyfikat UE, przeszedł też badania w Głównym Inspektoracie Sanitarnym;

napój energetyczny Blow dla kobiet

Na rynku pojawił się pierwszy napój energetyczny stworzony z myślą o kobietach. Mowa o produkcie marki PB Group Premium Beverages – Blow la Feminine Edition.
Drink ten, zwraca na siebie uwagę swą ciekawą szatą graficzną, ma smak poziomki i maliny a w jego składzie znajdują się między innymi ekstrakt z hibiskusa wykonany na bazie wody osmotycznej, która niweluje charakterystyczny dla napojów energetycznych zapach;

napój energetyczny Burn
Burn oferuje swoim klientom kilka drinków energetycznych, w tym:
Burn na wynos, w puszce
Burn Shot, na jeden strzał,
Burn Tropical, zawierający ponad 20% soków owocowych,
Burn Energy Drink.
Napoje te zawierają między innymi takie składniki jak: tauryna, kofeina, glukuronolakton, inozytol, ekstrakt z guarany, witaminy z grupy B.
Nowością marki jest napój Burn Tropical zawierający ponad 20% soków owocowych, w tym sok z pomarańczy, moreli, marakuji a także przecier z guarany i mango.
Napój ten dodaje energii oraz witamin, zawiera bowiem witaminy z grupy B. jest on dedykowany osobom poszukującym skutecznych sposobów na zwalczenie zmęczenia i poprawę koncentracji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*