Nuvaring – krążek dopochwowy

[Głosów: 0   Average: 0/5]

NuvaRing to innowacyjna forma antykoncepcji hormonalnej, o której należy pamiętać jedynie dwa razy w miesiącu. Nie trzeba już pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek – wystarczy NuvaRing.

Jakie są zalety NuvaRing?

NuvaRing to innowacyjna metoda zapobiegania ciąży, dzięki której nie zachodzi już konieczność codziennego przyjmowania tabletek. Wyeliminowano ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji na skutek pominięcia tabletki bądź problemów żołądkowych. Hormony wchłaniają się do krwiobiegu przez śluzówkę w pochwie.

Jak to działa?

Pierścień wykonany jest z octanu winylu – elastycznego biomateriału – o średnicy 54 mm i grubości 4 mm. Materiał zawiera dwa hormony: progestagen i estrogen, które wydzielane są dopiero po umieszczeniu krążka w pochwie. Przez trzy tygodnie krążek uwalnia hormony, które powstrzymują owulację i przeciwdziałają zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Pierścień należy usunąć po upływie 21 dni. Należy wówczas zrobić przerwę na krwawienie.

Kto może stosować NuvaRing?

Wszystkie aktywne seksualnie kobiety w przedziale wiekowym 18 – 40 lat, które nie chcą codziennie pamiętać o wzięciu tabletki.

Kto nie powinien ich używać?

Ta forma antykoncepcji nie jest przeznaczona dla kobiet po 40. roku życia oraz kobiet cierpiących na zapalenia żył, miażdżycę, migreny, osoby regularnie palące papierosy lub zagrożone udarem mózgu lub zawałem serca. Wiele z przyjmowanych suplementów diety, ziół, leków oraz antybiotyków może wpływać na skuteczność stosowanej antykoncepcji.

Kiedy założyć NuvaRing?

Pierścień dopochwowy założony pierwszego dnia miesiączki, zapewnia ochronę antykoncepcyjną od samego początku cyklu. Jeśli założymy go między drugim a piątym dniem cyklu, wówczas konieczne będzie stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji przez tydzień. Jeśli w poprzednim cyklu stosowałaś inne środki hormonalne, umieść pierścień w pochwie pierwszego dnia po przerwie.

Jakie są działania niepożądane?

Jako produkt farmaceutyczny NuvaRing może wywoływać skutki uboczne, jednak nie występują one u każdego. Do najczęstszych skutków niepożądanych zalicza się: bóle głowy, mdłości, trądzik, zatrzymanie wody w organizmie. Opisane efekty uboczne mijają zazwyczaj w pierwszych miesiącach stosowania leku. Jeśli będą się utrzymywać, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak przechowywać krążek dopochwowy NuvaRing?

Krążek NuvaRing należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscy, niedostępnym dla dzieci. Jeśli nie zostanie on wykorzystany przed upływem terminu ważności (bądź po czterech miesiącach), nie nadaje się do użytku. Jeśli krążek ma widoczne uszkodzenia lub zmienił się jego kolor, nie należy go stosować.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*