Zdrowie i Ty

Objawy

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy bardzo trudne są na początku do zdiagnozowania, ponieważ bardzo łatwo jest je pomylić z normalnymi stanami zachowania takimi jak senność, osłabienie, zaparcia, problemy z pamięcią, słaba koncentracja, szybki przyrost wagi czy odczuwanie zimna, u kobiet można zaobserwować problemy z regularną miesiączką, krwawienia czy problemy z utrzymaniem ciąży, u mężczyzn natomiast problemy ze wzwodem a także ze słabszym popędem seksualnym,  więc jak widzisz niedoczynność tarczycy głównie dotyczy naszego metabolizmu czyli bardzo ciężko to samemu zdiagnozować ponieważ większość oznak może być dla nas normalna.

Wyżej wymienione objawy są to ogólne objawy, które powinny dać nam sygnał, że coś jest nie tak i w tym momencie powinniśmy jak najszybciej się skontaktować z naszym lekarzem rodzinnym i poinformować go o naszych problemach, musimy pamiętać, że nawet najmniej niepokojąca sytuacja, może być efekcie bardzo niebezpieczną dla nas i może się dla nas źle skończyć.

Objawy niedoczynności tarczycy możemy podzielić na układy narządów człowieka, definiując je dokładniej.

UKŁAD KRWIONOŚNY – SERCE

Układ krwionośny jest układem zamkniętym najważniejszym narządem tego układu jest serce. Objawy pojawiające się w tym układzie narządów człowieka są dla nas bardzo niebezpieczne. Jednymi z najważniejszych objawów w tym układzie to np: zwolnienie czynności i akcji serca a także wyciszenie tonów serca, słabe tętno, innymi objawami niedoczynności tarczycy w układzie krwionośnym są m.in. bardzo niskie ciśnienie tętnicze, a także spłycony i częstszy oddech to znaczy, że oddychamy dużo szybciej nabierającej mniej powietrza. Kolejnym objawem niedoczynności tarczycy może być powiększona sylwetka serca polega to na tym, że w woreczku osierdziowym zbiera się płyn, który osłabia mięsień sercowy i powoduje powiększenie się lewej komoru serca – obrzęk śródmiąższowy.

UKŁAD POWŁOKOWY- SKÓRA

Układ powłokowy pełni funkcję ochronną naszego ciała. Do tego układu możemy zaliczyć: skórę, paznokcie, włosy czy gruczoły potowe. 

Najczęstszymi objawami niedoczynności tarczycy dla tego układu są m.in blada, żółta, zimna skóra która na dodatek rogowacieje w okolicach łokci, kolan czy kostek.  Spowodowane jest to zmniejszoną produkcją ciepła a także słabszym przepływem krwi w tkankach, zahamowaniu ulegają gruczoły potowe i łojowe. W wyniku tych objawów, te miejsca są narażone na łatwiejsze zabrudzenia, a także stają się szorstkie i pomarszczone. Te objawy nazywane są potocznie „objawami brudnych kolan”

Kolejnym objawem niedoczynności tarczycy, który możemy dostrzec w układzie powłokowym jest tzw. obrzęk śluzowaty polega on na tym, że w tkance podskórnej gromadzą się glikozaminoglikany, które powodują twardy obrzęk. Najczęściej dotyczy to dłoni, pogrubienie rysów twarzy czy powiek. Dodatkowo słabiej pracują nam nerki i jest problem z dobrym metabolizmem.

Mając niedoczynność tarczycy, możemy także zaobserwować wypadanie brwi i włosów a także pogorszenie ich jakości co odczujemy łamliwością i suchością ich.

UKŁAD NERWOWY, MIĘŚNIOWY I STAWY

Ten układ narządów odpowiedzialny jest za nasze mięśnie cz nerwy. Objawami niedoczynności tarczycy w tym układzie jest poczucie słabych mięśni. Ręce czy nogi a wręcz całe ciało jest bardzo zmęczone, lecz nie tylko same mięśnie są bezsilne lecz cały nasz układ nerwowy. Nasze odruchy nerwowe są bardzo osłabione. Także bardzo odczuwalne jest zmęczenie psychiczne a wręcz większość naszych zmysłów jest zmęczona, najbardziej zostaje osłabiony słuch. Odczuwalny jest także obrzęk stawów w szczególności kolan. Najcięższym objawem niedoczynności tarczycy w układzie nerwowym narządów jest mononeuropatia czyli uszkodzenie nerwu co może powodować otępienie a nawet śpiączkę.

UKŁAD POKARMOWY

Układ pokarmowy jest odpowiedzialny za dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody i składników. Objawy niedoczynności tarczycy w tym układzie narządów z jakimi możemy mieć do czynienia to na pewno niedrożność jelit a także zaparcia. 

Kolejnym objawem może być wodobrzusze, które najczęściej występuje w jamie osierdzia albo opłucnej razem. Wodobrzusze najczęściej występuje razem z płynem.

UKŁAD ODDECHOWY

Układ oddechowy jest zespołem narządów wspomagających organizmowi oddychanie. Najczęstszymi aczkolwiek najlżejszymi objawami niedoczynności tarczycy w tym układzie narządów jest m.in powiększony język, ochrypły głos czy pogrubione struny głosowe. Cięższymi objawami jakie możemy mieć w tym przypadku to m.in płytszy oddech i zmniejszona ich częstotliwość czyli ogólnie mówiąc dużo szybciej oddychamy nabierając mniej powietrza. Może prowadzić to nawet do niewydolności oddechowej a w gorszych przypadkach nawet do śpiączki.

 

Innymi objawami niedoczynności tarczycy mogę być także: choroba dwubiegunowa, depresja, psychoza paranoidalna czy otępienie. Także objawami mogą być kurcze mięśni, nieżyt górnych dróg oddechowych czy parestezje czyli inaczej popularne „mrowienie” lub „drętwienie” kończyn.

Edyta Nowicka

26 lat Edyta Nowicka specjalista w dziedzinieTechnik Farmaceutyczny: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Poznań

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *