Okres dojrzewania u dziewcząt

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Okres dojrzewania u dziewcząt nieco różni się od dojrzewania chłopców. Dziewczynki zaczynają dojrzewać przeciętnie między 11 a 16 rokiem życia. Dojrzewanie biologiczne rozpoczyna się zmianami w wydzielaniu hormonów osi podwzgórzowo-przysadkowo-gonadalnej, który normuję pracę układu płciowego. Powyższe zmiany hormonalne rozpoczynają zachodzenie zmian w organizmie młodych dziewcząt oraz są odpowiedzialne za wszelkie fizyczne aspekty dojrzewania.

Pierwszą oznaką dojrzewania jest szybki wzrost. W następnej kolejności zaczynają rosnąć piersi, najpierw uwypukla się brodawka sutkowa z otoczką, a następnie tkanka gruczołowa i tłuszczowa. By uzyskać odpowiedni rozmiar piersi nastolatki muszą przejść przez kolejne stadia. Rozwój biustu jest cechą indywidualną i u każdej dziewczyny nie przebiega w jednakowym tempie. Może zdarzyć się również tak, że piersi rosną niesymetrycznie, a więc jedna jest nieznacznie mniejsza od drugiej. Jest to jednak okres przejściowy.

W okolicy wzgórka łonowego zaczynają pojawiać się pojedyncze, proste włoski. Stopniowo ich ilość się zwiększa, z czasem stają się bardziej skręcone i grubsze. Po pewnym czasie owłosienie kształtem przypomina trójkąt i porywa wzgórek łonowy wraz z wargami sromowymi. Zaczyna się również pojawiać biała, bezwonna wydzielina z pochwy, która sygnalizuje, że powoli uaktywnia się układ płciowy i już za kilka miesięcy pojawi się pierwsza miesiączka.

Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj w wieku 10 do 16 lat, w większości przypadków pierwszego okresu dostają trzynastolatki. Miesiączka, to nic innego jak złuszczająca się błona śluzowa macicy z krwią z popękanych naczynek krwionośnych umiejscowionych w tej błonie. Zazwyczaj miesiączki w początkowym okresie dojrzewania są nieregularne. Często towarzyszą im bóle podbrzusza, którym można zaradzić stosując środki przeciwbólowe lub ciepłe okłady na brzuch, które można zastąpić także ciepłą kąpielą.

W czasie miesiączki dziewczęta powinny szczególnie dbać o higienę intymną, myć się nawet kilka razy dziennie i jak najczęściej zmieniać podpaski. Nie zaleca się stosowania tamponów nastolatkom.

Z czasem dziewczęta zaczynają nabierać kobiecych kształtów, zaokrąglają się biodra, nie znaczy to jednak, że są już w pełni kobietami. Zmiany, które zaszły w ich organizmach są zmianami fizycznymi, psychika potrzebuje trochę więcej czasu. Dlatego ważne jest by miały wsparcie ze strony mamy, czy starszej siostry. Wraz z dojrzewaniem pojawia się wiele pytań i obaw, szczera rozmowa powinna rozwiać ich wątpliwości i przygotować je do bycia kobietą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*