Parę słów o libido…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Libido to nic innego jak popęd seksualny, który ma każdy człowiek. Niektórzy mają większe, inni mniejsze potrzeby seksualne. Libido stanowi czynniki motywacyjne, uwarunkowane biologiczną fizjonomią organizmu, powodujące formy zachowań, których celem jest zaspokojenie potrzeb. Kobiety mają równie silny popęd seksualny jak mężczyźni, ale mów się o tym zdecydowanie rzadziej, chociaż w obecnych czasach  tabu powoli zanika. Nierzadko pojawiają się problemy na tle seksualnym, które prowadzą do znacznego obniżenia libido – u mężczyzn często przejawiają się podczas zaburzenia erekcji. Na szczęście w wielu przypadkach owe problemy można dość łatwo i szybko zdiagnozować.

Libido u kobiet

Wyniki badań donoszą, iż około 43% kobiet boryka się z problemami natury seksualnej, a mianowicie z niskim bądź też malejącym poziomem libido. Kobiety dość często tracą zainteresowanie seksem, często objawia się to także niechęcią do partnera i do wszelkich kontaktów fizycznych. Panie starają się unikać zbliżeń, seks staje się dla nich obojętny, zmniejszają się także ich doznania.

Czynniki wpływające na zmniejszenie lub brak libido:

  • przykre doświadczenia seksualne w przeszłości
  • menopauza
  • choroby i zaburzenia psychiczne takie jak depresja i stany lękowe
  • przyjmowanie niektórych leków i źle dobrane leki antykoncepcyjne
  • niska samoocena
  • problemy w związku
  • stres i brak czasu

Najważniejszym krokiem, który powinna podjąć kobieta, gdy zauważy u siebie spadek libido, jest wizyta u ginekologa. Kiedy porozmawia z nim o istniejącym problemie, wykona on konieczne badania i stwierdzi, czy przyczyna problemów z popędem leży po stronie ciała, czy umysłu. Większość problemów z poziomem libido można rozwiązać bez długotrwałych terapii hormonalnych, czy też przyjmowania innych środków farmakologicznych. Niekiedy partnerzy muszą ze sobą po prostu porozmawiać o swoich obawach i potrzebach.

Libido u mężczyzn

Szacuje się, że problemy wynikające z zaburzeń popędu seksualnego, dotyczą 30% mężczyzn. U panów spadek libido wynika z przemęczenia, chorób, braku pewności siebie i stresu. Mężczyźni również powinni udać się do specjalisty, aby wyjaśnić ten problem. Jednak najprostszym sposobem pozbycia się zaburzeń popędu seksualnego jest po prostu odpoczynek.

Co pomaga na wzrost libido?

Popularne i znane praktycznie każdemu człowiekowi afrodyzjaki, według niektórych wierzeń mogą rozbudzić w nas żądzę. Zalicza się do nich m.in. czekoladę, ostrygi, truskawki i szampana.

Aktywność fizyczna również może pomóc. Pomaga bowiem złagodzić stres i rozładować napięcie. Jeżeli nasza kondycja nie jest najlepsza, można spróbować chociażby jogi, która pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować.

Pamiętajmy, że problemy z libido mogą być także objawami artretyzmu, choroby nowotworowej, cukrzycy, nadciśnienia oraz zaburzeń neurologicznych, a u kobie także endometriozy. Nie dajmy sobie wmówić, że z wiekiem libido maleje, że nie odczuwamy pociągu seksualnego do partnera bądź też, że czasem to normalne, że nie mamy ochoty na seks. Oczywiście, jednorazowe przypadki braku ochoty na kontakty seksualne są jak najbardziej normalne, jednak w momencie, gdy dochodzi do chronicznego spadku libido, nie należy się poddawać i skorzystać z pomocy specjalisty lub porozmawiać szczerze z partnerem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*