[Głosów: 0   Average: 0/5]

Świadomość życia seksualnego w naszym kraju pozostawia nadal wiele do życzenia, gdyż w dalszym ciągu temat seksu to temat tabu. Z tego też powodu młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie życia seksualnego kompletnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji nieodpowiedzialnego podejścia do sprawy. Okazuje się bowiem, że większość osób nie stosuje środków antykoncepcyjnych, czego efektem są ciąże młodych nastolatków, dla których nagle świat wali się na głowę.

By jednak nie okazało się, że to tylko nastolatkowie są nieuświadomieni w temacie seksu, o nie. O zabezpieczeniu się zapominając także starsi, studenci i inni, którzy bawiąc się świetnie na imprezie budzą się z poczucie winy, bo co będzie, jeśli…

Jest na to rozwiązanie: pigułka po stosunku, ratująca tych, którzy mają podstawę sądzić, że mogło dojść do zapłodnienia, gdyż w trakcie uprawiania seksu, nie zabezpieczyli się a czas do zajścia w ciążę był jak najbardziej odpowiedni. Któż jednak myśli o dziecku mając 16 lat lub będąc na drugim roku studiów…

Tabletka po stosunku działa do 72 godzin po stosunku, zatem mamy 3 dni na jej przyjęcie.
W zależności od cyklu, następują pewne zmiany: jeśli pigułka połknięta jest przed owulacją następuje jej zatrzymanie, jeśli po – następuje zmiana śluzu, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.
Przeciwnicy stosowania pigułek po stosunku mówią o tym, iż są to pigułki wczesnoporonne, jednak zgodnie w definicją ciąży jest to stan, kiedy dojdzie do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. W przypadku przyjęcia pigułki po stosunku do tego etapu nie dochodzi.

Pigułką po stosunku dostępną na polskim rynku jest pigułka o nazwie „Escapelle”, którą należy przyjąć po niezabezpieczonym stosunku lub w przypadku na przykład pęknięcia prezerwatywy nie później niż po 72 godzinach od stosunku.
Jej połknięcie w pierwszej dobie po stosunku daje 99% skuteczności. W jej składzie znajduje się 1500 mikrogramów hormonu z grupy progesteronów: lewonorgestrelu. Co ważne, nie powoduje przerwania ciąży.
Jeśli pigułka zostanie połknięta zbyt późno nie spowoduje ryzyka zagrożenia ciąży, lecz zadziała na nią wspomagająco.

About Kazimierz Górski
40 lat Kazimierz Górski znajomość wykonywanego zawoduFizjoterapeuta: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny w Łodzi Praca dla lokalnej społeczności w mieście Katowice

Tutaj polecana strona

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *