W SPAniały Relaks

[Głosów: 0   Average: 0/5]

SPA to skrót od łacińskiego Sanus per aquam – zdrowie przez wodę. Nie wiadomo kto pierwszy wymyślił wodne terapie. W Europie pierwsi byli Grecy, ale to Rzymianie wraz z podbojem starego kontynentu rozpropagowali ideę korzystania z wodnych dobrodziejstw i przyjemności.

Współcześnie SPA to synonim luksusu i holistycznej, czyli kompleksowej troski o samopoczucie człowieka – fizyczne i psychiczne. To zabiegi wykorzystujące wodę, wyciągi morskie, mineralizowane błota, różne techniki masaży czy kąpiele z różnymi dodatkami (sole, glinki, olejki itd.). Warto podkreślić, że SPA to nie tylko relaks – zdecydowana większość nowoczesnych ośrodków SPA ma w swojej ofercie również zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, najczęściej przeprowadzane po konsultacji lekarskiej.
To wszystko sprawia, że idea SPA – tak jak wszystkie luksusowe nowinki – zaczyna powoli trafiać pod strzechy i przestaje być domeną i zachcianką jedynie bogatych. Jest to o tyle ważne, że Terapia Wodna – czego dowodzą badania naukowe – nie tylko wzmacnia odporność organizmu, ale też przynosi głęboki relaks i wyciszenie. Dobrze, że z jej dobrodziejstw może korzystać coraz więcej osób.

Wiemy już mniej więcej czy jest SPA, ale najlepiej będzie jeśli przyjrzymy się bliżej temu, co mają do zaoferowania ośrodki zajmujące się terapią wodną. Oto kilka przykładowych zabiegów, które pozwolą nam się zrelaksować i odzyskać zdrowego ducha.

Kapsuła SPA – jest to urządzenie służące do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych oraz relaksacyjnych. Działanie kapsuły jest oparte na kombinacji kilku technik: pary wodnej, aromaterapii, podczerwieni, masażu wibracyjnego. Taki kompleksowy zabieg poprawia ukrwienie skóry, nawilża ją, odpręża i rozgrzewa całe ciało, wspomaga odchudzanie i detoksykację

Balneoterapia – to różnego rodzaju kąpiele z dodatkiem składników mineralnych, których głównym zadaniem jest dobroczynny wpływ na mięśnie. Kąpiele mogą być połączone z hydromasażami i biczami wodnymi. Balneoterapia pomaga w likwidacji napięć mięśniowych i poprawia krążenie.

Body Detox – to zabieg, którego celem jest oczyszczenie organizmu i przywrócenie mu optymalnej równowagi energetycznej. Przeprowadza się go poprzez zanurzenie stóp w wodzie, przez którą przepływa prąd jonizujący wodę. Bardzo często zabiegowi towarzyszy muzyka relaksacyjna i świece aromatyczne. Usuwa toksyny, oczyszcza krew, działa bakteriobójczo i przywraca równowagę organizmu.

Zabieg czekoladowy – polega na nałożeniu na skórę rozgrzanej emulsji czekoladowej. Zapewnia gruntowne nawilżenie, odżywienie oraz wygładzenie skóry. Dostarcza substancji pobudzających wydzielanie endorfin w organizmie, które odpowiedzialne są za uczucie szczęścia i zadowolenia.
Zabieg poprawia krążenie i przepływ limfy. Sole mineralne, pierwiastki oraz witaminy zawarte w ekstrakcie czekolady uzupełniają ich braki w skórze, poprawiają jej jędrność i elastyczność. Ceramidy roślinne uszczelniają naskórek i chronią skórę przed wysuszeniem.

Masaż kamieniami (gorącymi i zimnymi) – to zabieg polegający na układaniu w kluczowych miejscach ciała kamieni. Jest to rodzaj masażu, który wykorzystuje efekt oddawania ciepła (lub) zimna nagromadzonego w kamieniach. Ciepło kamieni i zapach olejków eterycznych rozluźnia mięśnie i pobudza krążenie. Kamienie zimne zmniejszają obrzęki i przekrwienia. Poza tym, naprzemienne stosowanie gorących i zimnych kamieni wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a w konsekwencji, zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych.

Grota solna – działa profilaktycznie, leczniczo i rekreacyjnie. Grota wypełniona jest kryształkami soli z Morza Martwego, panuje w niej mikroklimat o wyjątkowej czystości bakteriologicznej i odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze. Powietrze nasycone jest związkami: jodu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i bromu, niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednorazowy 45-minutowy seans w jaskini odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem.

Kąpiele – ośrodki SPA mają w swojej ofercie różne rodzaje kąpieli, które mają właściwości kosmetyczne i zdrowotne. Najpopularniejsze z nich to: kąpiel Kleopatry (kąpiel w mleku, nawilżająca i odżywiająca skórę), kąpiel perełkowa (perełki to po prostu pęcherzyki powietrza wypuszczane z dna wanny – delikatnie masują całe ciało), kąpiel ziołowa (odpowiednio dobrane zioła pomagają łagodzić dolegliwości skórne i alergie).

Nordic walking – choć nie jest to zabieg ściśle związany ze SPA, to coraz więcej ośrodków proponuje tę formę aktywności jako fantastyczne uzupełnienie terapii wodnej. Nordic walking to intensywny spacer ze specjalnymi kijkami trzymanymi w dłoniach. Taki rodzaj poruszania się powoduje, że pracują wszystkie grupy mięśni, a odciążany jest kręgosłup. Polecany przy problemach z krążeniem, schorzeniach kręgosłupa oraz jako idealny trening ogólnorozwojowy.

Polska już dawno przestała być białą plamą na europejskiej mapie ośrodków SPA. W tej chwili w naszym kraju działa kilkaset ośrodków o wysokim standardzie oferujących kompleksową ofertę – wypoczynek, wyżywienie i zabiegi SPA. Są to zarówno pensjonaty jak i Hotele Spa wysokiej kategorii, przepięknie zlokalizowane (często w miejscowościach uzdrowiskowych), dzięki czemu przyroda wzmacnia terapeutyczną moc zabiegów SPA. Do tego dochodzi coraz większa ilość gabinetów Day SPA, które oferują same zabiegi, bez zaplecza noclegowo-gastronomicznego.

Taka ilość ofert może powodować kłopoty z wyborem odpowiedniego miejsca i programu wypoczynku. Przy planowaniu wypoczynku SPA można więc skorzystać z profesjonalnego doradztwa specjalistów ze SpaClub.pl. Pomogą oni w znalezieniu odpowiedniego obiektu (znają położenie obiektów, rozkład pokoi, infrastrukturę), zarezerwują miejsca, doradzą przy wyborze pakietów SPA, zajmą się formalnościami. W ofercie SpaClubu znajdują się ośrodki i uzdrowiska, które oferują romantyczne wyjazdy dla dwojga, pakiety relaksacyjne, wczasy lecznicze – SPA nad morzem i w górach, latem i zimą.

SPA nie jest przemijającą modą. To sposób na zdrowy i aktywny wypoczynek, na odrobinę relaksu w wolnej chwili. Warto skorzystać z takiej możliwości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*