Jeśli zastanawiasz się, jaki jest obecnie najpopularniejsza metoda na wykańczanie sufitów i ścian, to musisz koniecznie przeczytać ten artykuł i sprawdzić, czym wyróżniają się tynki maszynowe. W jaki sposób się je nakłada, jakie mają właściwości, a także jak nakładać tego rodzaju tynki – sięgnij po sprawdzone informacje!
Właściwości tynków maszynowych – precyzja i duża oszczędność czasu
Tynk maszynowy jest nakładany za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Do wykonania takiego tynku potrzebna jest sucha mieszanka tynkarska, którą łączy się z odpowiednią ilością wody a następnie miesza w agregacie tynkarskim.
Zalety stosowania tynków maszynowych:
– oszczędność miejsca (nie potrzeba miejsca na betoniarkę, stanowiska do mieszania piasku i przygotowywania wapna)
– trzykrotnie, a czasem nawet czterokrotnie krótszy czas wykonania prac tynkarskich niż w przypadku tradycyjnego nakładania
Jak się nakłada tynki maszynowe i na co zwrócić szczególną uwagę?
Zanim zostanie położony tynk maszynowy musisz pamiętać o następujących kwestiach:
– instalacja wodno-kanalizacyjna powinna być sprawna i działająca
– wymagane jest podłączenie instalacji centralnego ogrzewania
– podłączenie instalacji elektrycznej ze skrzynkami elektrycznymi
Warto również zwrócić uwagę na to, że w domu konieczne jest zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli chodzi o pokrycie dachu może być ono prowizoryczne lub docelowe – chodzi tutaj o to, aby dom znajdował się w stanie surowym zamkniętym. W przypadku ścian żelbetonowych tynki można nakładać po upływie mniej więcej 90 dni od zamknięcia stanu surowego, zaś w przypadku bloczków i pustaków czas ten może być krótszy i już po około 30 dniach od zamknięcia stanu surowego można przeprowadzić prace tynkarskie maszynowe.
Temperatura wewnątrz domu powinna wynosić nie mniej niż 5 stopni Celsjusza. Dodatkowo należy zabezpieczyć stolarkę okienną i drzwiową, tak aby ochronić ją przed zabrudzeniem lub nawet przed zniszczeniem. Przed przystąpieniem do prac ekipa zajmująca się kładzeniem tynków upewnia się, że mury są suche i w razie potrzeby oczyszcza powierzchnie z kurzu i pyłu. Czasem konieczne będzie przygotowanie podłoża poprzez zagruntowanie go lub pokryciu go warstwą szczepną.
Wyróżniamy następujące tynki:
– maszynowe wapienne
– maszynowe cementowo-wapienne
– maszynowe gipsowe
Ile kosztuje wykonanie tynków maszynowych (http://www.inside-system.pl/Oferta) maszynowych?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że prace tynkarskie z użyciem agregatu zajmują mniej więcej około 3 tygodni – tyle wystarczy, aby otynkować cały dom. W przypadku tradycyjnego tynkowania, praca trwa około 3 miesięcy. Zdecydowanie warto postawić na tynki nakładane maszynowo, zwłaszcza gdy nie możesz się już doczekać, aby zamieszkać w nowym domu! Cena za tynk gipsowy to koszt około 25 złotych za metr kwadratowy. Jeśli sam kupujesz materiał cena będzie niższa. Tynki cementowo-wapienne będą trochę droższe, ale nieznacznie. Agregaty do prac tynkarskich można wypożyczyć, ale jeśli nie mamy wprawy w tego typu pracach ciężko będzie nam je wykonać. Trzeba pamiętać o wyrównywaniu i łataniu. Każdy rodzaj tynku traktuje się inaczej i trzeba wykonać przy nich odmienne czynności. Pojedynczej osobie, która w dodatku nie zna się na pracach tynkarskich takie tynkowanie będzie prawdopodobnie ciężko będzie dobrze wykonać zadanie. Gdy nie chcesz ryzykować, zamów po prostu doświadczoną ekipę, która nie tylko dysponuje sprzętem, ale też świetnie zna się na swoim fachu.