Rodzaje i tajemnice ciasta drożdżowego

Pięknie pachnące i wyglądające ciasto drożdżowe jest pułapką dla niejednego łasucha. Jednakże ciasto drożdżowe nie jest tylko podawane w wersji na słodko, a praca z nim wymaga znajomości kilku zasad.

Rodzaje ciasta drożdżowego

Sprawdzając przepis na ciasto drożdżowe zobaczysz nie tylko wskazówki jak upiec różne słodkości. Główne rodzaje ciasta drożdżowego to:
– Ciasto chlebowe – pieczone z najbardziej standardowego ciasta drożdżowego zawierającego mąkę i wodę.
– Ciasto cukiernicze – to służy do wszelkich wypieków. Poza głównymi składnikami, ma w sobie tłuszcze, cukier oraz niejednokrotnie jest aromatyzowane..
– Ciasto francuskie – wyróżnia się bardzo dużą zawartością tłuszczu. Wypieka się z niego głównie rogaliki.
– Ciasto na placki, naleśniki – ma najrzadszą ze wszystkich wymienionych konsystencję, aby dobrze było je smażyć. Naleśniki na bazie drożdży wyróżniają się niesamowitą delikatnością, a placki są pięknie wyrośnięte.

Jak pracować z ciastem drożdżowym?

Dostępne w internecie i książkach kucharskich przepisy na ciasta nie zawsze zawierają szczegółowe wskazówki dotyczące pracy z danym rodzajem ciasta. Jednak nie martw się! Tu masz zebrane najważniejsze wskazania dotyczące pracy z ciastem drożdżowym.
a) Zadbaj o ciepło – to jedna z podstawowych zasad, gdyż ten rodzaj ciasta uwielbia ciepło i wtedy najlepiej rośnie. W związku z tym zadbaj o odpowiednią temperaturę składników, które przynajmniej kilka godzin przed użyciem należy wyjąć z lodówki. Dodatkowo dobrze jest, kiedy pomieszczenie, w którym wyrabiane jest ciasto, ma odpowiednią temperaturę, więc jeśli wyrabiasz ciasto w chłodnym pomieszczeniu, dobrze jest włożyć miskę z ciastem do ciepłej wody. Przed ugniataniem, rozgrzej także swoje dłonie.
b) Podany czas narastania ciasta nie zawsze sprawdzi się w każdych warunkach – dlatego, aby sprawdzić, czy ciasto jest już gotowe, delikatnie je naciśnij. Jeśli pozostanie w takiej pozycji około 5 sekund – jest gotowe.
c) Chowasz? Przykryj – Jeśli z jakichś powodów musisz schować wyrobione ciasto do lodówki, przykryj je ręcznikiem, ponieważ ten rodzaj ciasta ma tendencję do bardzo szybkiego wysychania. Pamiętaj także, że ciasto nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 24h.
d) Wysmaruj naczynie, w którym się znajduje – zapobiegnie to przyklejaniu się ciasta do dna.

Ciasto drożdżowe wymaga bardzo dużo czułości od tego, kto się nim zajmuje. Potrzebuje być starannie rozgniecione, obrobione i wygłaskane. Pamiętaj, że ono czuje Twój nastrój, więc przelej na nie całą swoją pozytywną energię.

About admin

administrator