Jaki jest przybliżony koszt usługi, oraz jakie dokumenty należy przedstawić, by sprowadzić ciało bliskiej osoby?

 

Śmierć bliskiej osoby, to przykre oraz bardzo bolesne doświadczenie które sprawia, że rodzinny długo dochodzą do siebie, oraz potrzebują trochę czasu, na zorganizowanie pogrzebu. Nad wyraz ciężka, jest sytuacja, gdy bliska osoba, zmarła na terenie obcego kraju, i konieczne jest sprowadzenie ciała do Polski, w celu jego pochówku. Proces ten, jest dość skomplikowany, oraz wymaga dużo czas, którego nie zawsze mamy.

Jak wygląda procedura sprowadzania ciała do kraju?

Kiedy bliska Ci osoba zmarła, a jej ciało znajduje się poza granicami kraju, bardzo ważny jest czas. Najczęściej, ciało zostaje wydane zakładom pogrzebowym, które przechowują ciało, lub w razie konieczności, mogą przeprowadzić kremacje, jeśli na dany moment, stan zwłok wymaga tego typu postępowania. Sprowadzanie zwłok, należy zatem rozpocząć ok kontaktu z konsulem. To właśnie on, pomoże nawiązać kontakt między zakładem pogrzebowym, a rodziną. Jego zadaniem jest, sprawdzenie również możliwości sprowadzenia zwłok, czyli przeanalizowanie zebranych dokumentów, niezbędnych do wydania zwłok.

Jakie dokumenty należy skompletować, by zakład pogrzebowy, wydał ciało zmarłej osoby.?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że o wydanie zwłok, może ubiegać się w pierwszej kolejności najbliższa rodzina, czyli żona/ mąż, rodzic, rodzeństwo i dzieci zmarłego. Jeśli bliski nie był w związku formalny, nie posiada bliższej rodziny, w takim przypadku o wydanie zwłok, może ubiegać się konkubin/a. Osoba ta, zobowiązana jest do przedstawienia niezbędnych dokumentów, w tym aktu zgonu, zaświadczenia, że śmierć nie nastąpiła w skutek choroby zakaźnej, oraz dokumentu potwierdzającego, że firma, która ma zająć się sprowadzaniem zwłok, posiada specjalne pozwolenia, oraz wyposażona jest w odpowiedni karawan, w którym znajduje się metalowa podkładka pod trumnę. W przypadku skremowania ciała, firma ta, powinna okazać oświadczenie, iż podczas transportu prochów do Polski, w metalowej urnie, znajdują się wyłącznie prochy zmarłej osoby, zaś osoba zajmująca się organizacją transportu, zobowiązana jest, do okazania dokumentu potwierdzającego kremacje. Bez tych ważnych dokumentów, ciało bliskich, nie zostanie wydane.
Sprowadzenie ciała do Polski, jest bardzo pracochłonne i czasochłonne. Częstym problemem, jest bariera językowa, oraz brak wystarczającej ilości pieniędzy. Aby uniknąć dodatkowego stresu, oraz nie narażać się na popełnienie błędu, sprowadzenie zwłok z zagranicy, warto zlecić doświadczonym zakładom, które w imieniu rodziny, załatwi wszelakie dokumenty.

Jaki jest koszt sprowadzenia ciała zmarłej osoby?

Niestety, sprowadzenie zwłok do kraju, jest bardzo drogie. W zależności od firmy, rodzaju transportu, oraz zebraniu niezbędnych dokumentów, ceny mogą się sporo od siebie różnić. Najmniejszy koszt usługi, wynosi aż 10000 zł. Cena ta, nie obejmuje pochówku, oraz dodatkowych usług, związanych z ich organizacją, jednak wykonywanie tejże usługi na własny koszt, może okazać się droższym i dłuższym procesem, dlatego zaleca się skorzystanie z doświadczonej firmy.

About admin

administrator