Wykonane z granitu nagrobki, to symboliczne upamiętnienie osoby zmarłej. Najczęściej, występują jako pojedyncze groby, jednak coraz częściej, spotkać się można z pomnikami podwójnymi, a nawet dużymi grobowcami. Choć wybiera się je głownie ze względu na estetyczny wygląd, mają wiele innych zalet. Jedną z nich, jest ograniczenie rośnięcia chwastów na grobie bliskich, zmniejszenie ryzyka osunięcia się ziemi, a ich trwałe wykonanie, zapewnia nienaganny wygląd przez wiele długich lat.

Z jakie materiału wykonywane są pomniki nagrobne?

W Polsce, spotkać się można z licznymi materiałami, z których wykonywane są nagrobki pełne, jak i urnowe. Najczęściej jednak, wybierany jest granit. Ten trwały i solidny materiał, odporny jest na uszkodzenia, wysoka oraz niska temperaturę, a nawet opady deszczu czy śniegu. Aby go wyczyścić, nie wymaga się odpowiednich środków, choć ich zastosowanie, korzystnie wpływa na wygląd nagrobka. Wystarczy zatem ściereczka oraz woda, by szybko i dokładnie wyczyścić płytę nagrobną.
W zależności od upodobań, na rynku, dostępne są różne kolory materiału, z którego wykonywane są pomniki pełne oraz urnowe. Różnią się również grubością materiału, wzorem nagrobka, oraz wielkością. W zależności od upodobań, można zatem zakupić pomnik dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta.

Po jakim czasie, można postawić pomnik?

Niegdyś uważano, że z pomnikiem należy poczekać, aż ziemia odpowiednio opadnie i ubije się. Szybkie osuwanie się ziemi, mogłoby spowodować naruszenie konstrukcji, a nawet pęknięcia płyty. Na obecną chwilę, podczas montażu nagrobka, używa się specjalnych wsporników, które przez pewien czas, podtrzymują nagrobek, by ten nie uszkodził się. Następnie drewniane kołki są wyciągane, a idealnie dopasowana powierzchnia ziemi, dostosowuje się do powierzchni nagrobka. Taka technika, umożliwia montaż nowej płyty nagrobnej, nawet tuż po pogrzebie.

Jaki jest średni koszt usługi?

Prócz materiału, czasu i pracy, jaki został wykorzystany podczas wykonania nagrobka, ważne jest również osadzenie pomnika na cmentarzu, co generuje dodatkowe koszta. Średni koszt wykonania prostego, jednego z tańszych nagrobków, to około 2300 zł. Należy również doliczyć koszt ewentualnego transportu, oraz montażu go na cmentarzu. Cena końcowa powinna wynosić zatem około 4500 zł. Choć nie jest to kwota niska, inwestycja ta, posłuży przez kilka lat, nie wymagając przy tym żadnych prac, oraz dodatkowego nakładu finansowego, dlatego też, zakup nagrobków stał się tak popularny, zarówno na groby standardowe jak i urnowe.

About admin

administrator