W dzisiejszych czasach trudno nie zauważyć prężnie rozwijających się miast. Praktycznie w każdym z nich powstaje pewna inwestycja mieszkaniowa, gdyż zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest bardzo duże. Ludzie nie chcą mieszkać w starych, niewydajnych energetycznie blokach, w których każda ściana jest pod innym kątem. Niestety, są to cechy poprzedniej epoki mającej miejsce w Polsce, podczas której nie przywiązywało się uwagi do jakości wykonania. Czasy te bezpowrotnie minęły, a wymagania klientów względem wykonania budynków znacznie wzrosły. Z tego powodu, deweloperzy wykorzystują najwyższej jakości systemy deskowań. Z czego składa się taki system i jaka jest jego rola?
Podstawowe elementy systemów deskowań
Ze względu na rozmiar poszczególnych elementów, można wyróżnić deskowania wielkowymiarowe oraz drobnowymiarowe. Składają się one z takich elementów jak:
– płyty deskowania,
– płyty uniwersalne,
– akcesoria narożników.
Podstawowym elementem systemu jest płyta deskowania. Jest ona wykonana z ramy oraz poszycia. Rama posiada wewnętrzne usztywnienia, które są wykonane ze stali lub stopów aluminium. W ten sposób konstrukcja zachowuje odpowiednią sztywność oraz stabilność. Zastosowanie odpowiednich otworów funkcyjnych sprawia, że łączenie kolejnych elementów ram ze sobą jest bardzo łatwe oraz szybkie. Dodatkowo, system można zaopatrzyć we wsporniki lub stanowiska dla pracowników.
Następnym stosowanym elementem do budowy systemów deskowań są płyty uniwersalne. Ich szczególną cechą jest zastosowanie metalowej szyny, która posiada otwory w odległości co 5 centymetrów. W ten sposób, znacznie wzrastają możliwości kotwienia. Płyty uniwersalne najlepiej sprawdzają się podczas deskowania bardziej skomplikowanych kształtów jak naroża zewnętrzne czy uskokach ścian.
Dodatkowo, systemy deskowań mogą być wyposażone w różnego rodzaju akcesoria dodatkowe. Są to między innymi elementy kompensacyjne, ściągi spinające czy zawiesia transportowe. Celem stosowania elementów dodatkowych jest możliwość łączenia form w różnorodnym kierunku, tj. poziomym i pionowym. Dodatkowo, rozróżnia się pozycje leżące, stojące oraz nadstawiane.
Dlaczego stosuje się deskowania wielkowymiarowe?
Ich główną zaletą jest to, że można formować ściany o dużej powierzchni bez konieczności dzielenia betonowania na kilka etapów. Płyty wielkowymiarowe posiadają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną co sprawia, że są w stanie wytrzymać bardzo duży nacisk przepływającego betonu. W ten sposób, czas budowy dużych budynków mieszkalnych czy przemysłowych jest znacznie krótszy.
Podsumowując, tego typu systemy są koniecznością na każdej budowie, gdzie powstaje budynek kilkukondygnacyjny. Dzięki nim i ich możliwościom do tworzenia różnorodnych konstrukcji, praca może być dużo prostsza oraz bardziej wydajna. Znając funkcje poszczególnych elementów można stworzyć system idealnie dopasowany do projektu. To z kolei jest gwarancją, że wszystkie ściany zostaną wykonane zgodnie z założeniami oraz rosnącymi wymaganiami klientów.